Producent
Kategorie
WISZĄCE

SUFITOWE

ŚCIENNE

STOJĄCE

Cena
Kolor lampy
    Wyczyść filtry

Projekt oświetlenia nowego domu i mieszkania. Jak się do tego zabrać?

Nova Luce

środa 18 stycznia 2023


Gdy kupujemy mieszkanie lub budujemy dom i korzystamy z usług architekta wnętrz, nie musimy się martwić o odpowiednie rozmieszczenie i dobranie opraw oświetleniowych. Jak jednak się do tego zabrać, gdy sami jesteśmy projektantami oświetlenia?
To nie lada wyzwanie. Postaramy się ułatwić Wam to zadanie pokazując krok po kroku jak osiągnąć wymarzony efekt. W procesie projektowania rozróżniamy część funkcjonalną projektu od części dekoracyjnej.
 
Zainspiruj się – projekt dekoracyjny

Zanim rozpoczniemy przygodę z projektowaniem oświetlenia warto przemyśleć kwestię stylu, w jakim chcielibyśmy urządzić nasze wnętrze. Wybór jest ogromny: styl klasyczny, rustykalny, glamour, industrialny, nowoczesny, boho, skandynawski, japandi i wiele, wiele innych. Każdy styl jest jedyny w swoim rodzaju. W naszym przyszłym domu lub mieszkaniu będziemy spędzać dużo czasu i to bardzo ważne, aby wybrać taki styl wnętrza, w którym czujemy się najlepiej. Aby całość była spójna należy wybrać współgrające z wybranym stylem lampy. Gdzie szukać inspiracji? W dzisiejszych czasach najlepszym źródłem jest Internet i platformy przedstawiające setki inspiracji. Jedną z nich jest Pinterest. Specjalnie dla Was stworzyliśmy tam nasze własne tablice, na których znajdziecie zdjęcia aranżacyjne pomieszczeń w każdym stylu. Opis każdego z nich wraz z naszymi propozycjami oświetlenia znajdziecie w osobnym poście. Na naszej stronie Nova Luce stworzyliśmy również specjalną  zakładkę poświęconą aranżacjom - link do niej znajdziecie TUTAJ.
 
 
Układ funkcjonalny i elektryczny
 
Niebywale ważnym etapem projektowania oświetlenia jest dopracowanie układu elektrycznego naszego wymarzonego wnętrza. 
Jak 
podołać temu zadaniu? Przede wszystkim należy rozpocząć od analizy układu funkcjonalnego naszego domu lub mieszkania. Układ ten jest związany z doprowadzeniem zasilania w miejsca, w których instalować będziemy lampy. To samo dotyczy zasilania gniazd elektrycznych. Dzięki odpowiedniemu wyznaczeniu wszystkich potrzebnych punktów unikniemy późniejszych kosztownych zmian i remontów związanych z przenoszeniem przewodów zasilających. Jak to zrobić? W naszym wnętrzu instalować będziemy takie oprawy jak: kinkiety, lampy wiszące, plafony, spoty czy lampy stojące. Zacznijmy od wydzielenia w pomieszczeniach stref, w których będziemy używać konkretnych lamp. Prawdopodobnie z innego oświetlenia będziemy korzystać w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia. Najczęściej wydzielane strefy to: strefa jadalna, strefa przygotowania posiłków, strefa relaksacyjna, strefy komunikacyjne, strefa łazienkowa, garderobiana, miejsce do pracy biurowej, itp. W każdej z tych stref zastosujemy lampy, które dostarczały będą odpowiednie światło zgodne z zapotrzebowaniem i naszymi oczekiwaniami. 
Prawdopodobnie nad stołem zaplanujemy instalację lampy wiszącej. W strefie wypoczynkowej do oświetlenia wykorzystać możemy zarówno lampy wiszące, kinkiety lub lampę stojącą. W miejscu, w którym będziemy czytać najlepiej sprawdzi się lampa podłogowa, która pozwoli na uzyskanie optymalnego oświetlenia książki. W ciągach komunikacyjnych równie dobrze sprawdzają się lampy sufitowe – plafony, spoty a także kinkiety. Wybór zależy od nas. Inaczej doświetlać będziemy strefę łazienkową. Zasadnicze rozproszone światło pochodzące z lamp sufitowych warto uzupełnić kinkietami znajdującymi się po obu stronach lustra. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas wykonywania makijażu. Pamiętajmy, że nasza łazienka to miejsce, w którym pierwszy raz każdego dnia widzimy swoją twarz. Sprawmy, aby włączone światło nie tworzyło niepotrzebnych cieni i maksymalnie rozświetlało naszą cerę. Zasługujemy na dobry początek dnia. 
Jeżeli wnikliwie przeanalizujemy nasze wnętrze pod względem stref i połączymy je z naszymi potrzebami, instalacja elektryczna pozwoli nam na uzyskanie oczekiwanego efektu.


Teraz kiedy już wiemy jak będziemy oświetlali strefy przechodzimy do przeglądu oferty lamp dostępnych na rynku. Polecamy skorzystać z wyszukiwarki produktowej na stronie www.nova-luce.pl. 
 


W kolejnych postach napiszemy o innych ważnych zasadach doboru oświetlenia: źródłach światła, natężeniu, temperaturze barwowej, wodoszczelności, włącznikach sekwencyjnych, ściemniaczach oraz innych cechach lamp, które można wykorzystać podczas projektowania oświetlenia. Znając wszystkie te parametry i możliwości będziemy mogli przejść do końcowej fazy projektowania jaką jest wybór i zamówienie opraw.
 
 
 

 
 

 


Kontakt z nami

 

logo nova luce

Dane adresowe

NovaLuce
ul. Szczawnicka 94
60- 471 Poznań

telefon: +48 61 4367 481
kontakt@nova-luce.pl

Social Media

 

Copyright 2018 www.nova-luce.pl All Rights Reserved